V dňoch 16.-17.12.2011 sa v Stupave, pod záštitou hlavného partnera - Bratislavského samosprávneho kraja a organizátora - mesta Stupava, uskutočnili Župné Vianoce 2011. Podujatie sa konalo v zámockom parku, pastoračnom centre, ale aj u nás -v Domove sociálnych služieb a Zariadení pre seniorov – Kaštieľ. Okrem iného aj v zrekonštruovanej kaplnke.

  Kaplnka ožila tento rok, keď sa v nej na sviatok Troch Kráľov konala slávnostná bohoslužba, ktorú viedol a kaplnku vysvätil katolícky kňaz Anton Srholec. Odvtedy v nej prebiehajú pravidelné bohoslužby pre klientov a počas Stupavského dní zelá sa konala výstava o dejinách mesta Stupava s prednáškou PhDr. Antona Hrnku.

V predvianočnom čase bola kaplnka opäť otvorená pre verejnosť. Po dohode s organizačným tímom mestských slávností, Mestským kultúrnym a informačným centrom a primátorom Stupavy v nej bola nainštalovaná výstava maľovaného Betlehema od akad. mal. Daniely Polákovej a umeleckého rezbára pána Alojza Machaja z Plaveckého Štvrtka. Prvý deň programu začal večerným koncertom. Vystúpila hudobná skupina Uhranská perla zo Záhorskej Vsi pod vedením pani Magdalény Šimkovičovej s kolekciou vianočných piesní a kolied a trio Juraj Turtier a priatelia zo Šamorína. Ich čarovné, v niektorých momentoch exoticky ladené komorné vystúpenie dopĺňala recitáciou z vlastnej básnickej tvorby Judita Kaššovicová. Aj keď je v tomto ročnom období v kaplnke zima, počas programu vládla hrejivá atmosféra vianočnej radosti a hudobno-slovného zamyslenia. Nielen naši klienti, ale aj verejnosť zaplnili priestor na sedenie aj státie.

K účastníkom sa prihovorila Mgr. Gabriela Prokešová, ktorá nám spolu s manželom Ing. Svetozárom Prokešom pomohla zásadnou mierou pri organizácii celej akcie. Manželia Prokešovci sa venujú histórii a s ich pomocou je v interiéri kaplnky DSS od leta nainštalovaná stála výstava fotografickej dokumentácie, informujúcej o dejinách kaštieľa a rodu Karólyovci. PhDr. Jozef Kulačík, sociálny pracovník a kňaz, mal krátky duchovný príhovor a medzi hudobnými vystúpeniami sa k obecenstvu prihovoril primátor Stupavy Mgr. Pavel Slezák, ktorý ocenil otvorenie kaplnky aj pre verejnosť, a vyjadril presvedčenie, že v podobných aktivitách budeme spoločne pokračovať. Riaditeľ zariadenia Mgr. Michal Petrovaj spolu so zástupkyňou Mgr. Máriou Fléglovou a inými zamestnancami, ktorí sa na podujatí zúčastnili, zdieľali spoločnú atmosféru s klientmi i verejnosťou a netajili radosť, že dobrá vec sa podarila.

Na druhý deň sme kaplnku opäť otvorili širokej verejnosti. Prezentovali sme aj výrobky našich klientov, ktoré si bolo možné aj zakúpiť. Medzi návštevníkmi kaplnky bol v sobotu aj župan Bratislavského samosprávneho kraja Ing. Pavol Frešo a opäť aj primátor mesta Stupava Mgr. Pavel Slezák. Obaja netajili obdiv nad prezentovaným dreveným maľovaným Betlehemom i prácou našich klientov v tvorivých dielňach. Skutočnosť, že kaplnka bola pre verejnosť dlho zatvorená prispela k tomu, že sa do nej počas oboch dní prichádzalo pozrieť množstvo návštevníkov, takže v nej bolo živo od rána do večera.

Obnovenie a rekonštrukcia kaplnky sa ukázala ako veľmi dobrý krok. Nielenže sa v nej môžu konať každý týždeň bohoslužby pre klientov, ale tým, že je v nej inštalovaná stála výstava a plánujeme pokračovať v rôznych kultúrnych a umeleckých podujatiach, vytvorí, ako sa už ukázalo, celkom prirodzené prepojenie medzi Kaštieľom a mestom.

 

PhDr. Jozef Kulačík

sociálny pracovník

 

vianocne_trhy_2011 050male.jpgvianocne_trhy_2011 051male.jpgvianocne_trhy_2011 057male.jpgvianocne_trhy_2011 061male.jpg