logo-bsk.jpg

Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Kaštieľ
Zriaďovateľom DSS a ZpS Kaštieľ Stupava je Bratislavský samosprávny kraj.

V DSS a ZpS Kaštieľ funguje sociálny úsek v zložení 10 sociálnych pracovníkov a vedúca tohto úseku.

Jednou z hlavných úloh sociálneho úseku je zabezpečovať v spolupráci s ostatnými  zamestnancami zariadenia poskytovanie sociálnej služby podľa individuálnych potrieb prijímateľov a aktivizovať prijímateľov podľa ich možností a schopností.

Sociálni pracovníci sú garantmi odborných činností ako napr. sociálne poradenstvo, pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov, sociálnej rehabilitácie, rozvoja pracovných zručností, pomoc pri pracovnom uplatnení, pomoc pri hospodárení s peniazmi, podpora pri organizovaní času, podpora do pri zapojení sa do spoločenského  a pracovného života, podpora rozvoja osobných záujmov.

Tieto činnosti sa napĺňajú prostredníctvom individuálnych plánov s prijímateľmi sociálnej služby, pričom individuálny plán je  komplexný, flexibilný a koordinovaný nástroj na aktívnu spoluprácu zariadenia, prijímateľa, jeho rodiny a komunity.

Každý sociálny pracovník pomáha napĺňať a koordinovať individuálny plán najmenej  pätnástim prijímateľom sociálnej služby. Individuálne plány prijímateľov sú rôznorodé,  vyžadujú pravidelnú dennú  podporu, poradenstvo, sprevádzanie, zabezpečovanie kontaktov s rodinou, častokrát obnovovanie prerušených kontaktov, vybavovanie úradných záležitostí,  spoluprácu s rôznymi inštitúciami, najmä úradmi práce, sociálnou poisťovňou, zdravotnou poisťovňou, centrom právnej pomoci, inými odborníkmi podľa povahy a problému prijímateľa pre sprostredkovanie ďalšej odbornej pomoci. 

Okrem tejto individuálnej práce s prijímateľom zabezpečuje sociálny úsek pre prijímateľov rôzne iné aktivity aj podľa ich podnetov alebo sa môžu zúčastniť aktivít podľa vlastného výberu. Sú to aktivity zamerané na  podporu samostatnosti a nezávislosti, udržiavanie a rozvoj fyzickej kondície, zabezpečenie záujmovej činnosti. O týchto aktivitách uverejňujeme krátke správy, ktoré slúžia pre informáciu rodinných príslušníkov alebo laickej verejnosti o živote v zariadení.

Veľmi dôležité je aj zúčastňovanie sa prijímateľov na aktivitách mimo zariadenia – na tých, ktoré sú usporiadané v našom meste alebo jeho okolí.

Na sociálnom úseku sa okrem toho vedú evidencie prijímateľov sociálnej služby, evidencie žiadateľov, uzatvárajú sa zmluvy o poskytovaní  sociálnej služby s novými prijímateľmi. Vedieme dennú evidenciu prítomnosti prijímateľov v zariadení,  stanovujeme výšku úhrady za sociálnu službu a vykonávame úkony, spojené s jej platením. Vedie sa rôznorodá evidencia a záznamy o poskytovaní sociálnej služby tak, aby boli zabezpečené   zákonné podmienky pre jej poskytovanie.

Mgr. Gabriela Slezáková