logo-bsk.jpg

Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Kaštieľ
Zriaďovateľom DSS a ZpS Kaštieľ Stupava je Bratislavský samosprávny kraj.

Celý týždeň od 22. 8. do 26. 8. 2022 sa niesol v znamení talianskej atmosféry. Každý deň nám v tvorivých dielňach hrala talianska hudba, popri ktorej sme si doobeda pripravovali samé talianske dobroty. Samozrejmosťou boli i symboly Talianska v zeleno-bielych a červených kombináciách.

Prijímatelia sa angažovali takmer samostatne, stačilo ich len usmerniť, ukázať. Dôraz sme kládli na hygienu, slušné stolovanie, používanie prestierania a tiež sa naučiť   niečo o krajine, v ktorej vlastne ani nikdy neboli.

      V pondelok poobede  sme si pripravili dezert tiramisu podľa originálneho receptu talianskej rodiny. V utorok poobede sme spoločne  prestreli stôl, a ku capuccino  kávičke sme si túto dobrotu vychutnali. Porozprávali sme sa o koloseu a za sprievodu príjemných talianskych piesní sme si pozreli pripravené obrázky.

     V stredu sme si doobeda pripravili talianske špeciality: rôzne druhy syrov, paradajky, ačokču, pečenú cviklu, olivy,  bazalkové  pesto. Pri kávičke latte macchiato sme sa porozprávali o Vatikáne a o zaujímavostiach rôznych krajov Talianska.

     Štvrtok patril rozprave o Benátkach, Toskánsku, šikmej veži v Pise s video produkciou,  pri ktorej sme si zasa pochutili na výbornej  syrovej pizze, kávičke capuccino a pravých talianských croissantoch.

Katarína Kralovičová, sociálna pracovníčka