logo-bsk.jpg

Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Kaštieľ
Zriaďovateľom DSS a ZpS Kaštieľ Stupava je Bratislavský samosprávny kraj.

 Turistika - v období jar – jeseň absolvujeme menšie turistické výlety do blízkeho okolia. Malé Karpaty nám ponúkajú pookriatie v prekrásnej prírode. Obyvatelia okrem toho, že zmenia na niekoľko hodín prostredie svojho domova, zažijú putovanie v kolektíve, spoločnú prípravu na opekanie a niekedy musia siahnuť hlbšie do svojich fyzických síl.

Našimi obľúbenými destináciami sú Červený domček, Biofarma Salaš a pre zdatnejších obyvateľov aj hrad Pajštún .

Leto a voda patria k sebe - už niekoľko rokov s veľkou obľubou navštevujeme termálne kúpalisko Vincov les.

Pobyty pri vode môžeme absolvovať iba v lete, a tak sa za sezónu niekoľkokrát vyberieme do termálneho kúpaliska. K dispozícii máme špeciálny mikrobus s plošinou, ktorá nám umožňuje zobrať na kúpalisko aj imobilného obyvateľa. Pobyt a cvičenia vo vode majú blahodarné a relaxačné účinky na organizmus ako aj na zlepšenie psychiky. Aktivita je spojená so sociálnou rehabilitáciou – začleňovaním do komunity, socializáciou, budovaním kontaktov, fyzickou rehabilitáciou - cvičením jemnej a hrubej motoriky.

Cvičenia v rehabilitačnej miestnosti -  prebiehajú každý deň v ranných a poobedňajších hodinách.   K dispozícii máme veľmi dobre vybavenú telocvičňu so stacionárnymi bicyklami, rotopedom, bežiacim pásom, malými nakladacími činkami, rebrinami, žinenkami. Cvičenie oživuje kvalitný prístroj na reprodukciu hudby.

Ako fyzioterapeut si uvedomujem, že cvičením je potrebné liečiť nielen telo, ale mnoho skrytých rán. Preto sa snažím aj o sociálnu rehabilitáciu. Porozprávať sa o „živote“, lebo určite platí, že podelená bolesť sa ľahšie znáša  a podelená radosť narastá. 

Rodinnú atmosféru utužujeme okrem iného vianočnými posedeniami, malou pozornosťou pri príležitosti sviatku jednotlivých obyvateľov.

K dispozícii máme aj kvalitné prístroje na elektroliečbu, ktoré aplikujeme  po rôznych traumách, cievnych príhodách, chronických chorobách. Veľmi obľúbenými procedúrami sú parafínové zábaly, magnetoterapia, aplikácia veľkej Bioptronovej lampy.

Rehabilitácia na jednotlivých oddeleniach prebieha dvakrát týždenne na každom oddelení za prítomnosti fyzioterapeuta. Na základe odporúčania lekára, alebo po konzultácii s vedúcou oddelenia určíme rehabilitačný program. U ležiacich je to hlavne vertikalizácia a nácvik chôdze, či cvičenie na lôžku.

Mgr. Koloman Katona